Orzecznictwo
Zespół Orzekający Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej nr 7 w Lublinie na mocy Rozporządzenia MEN z dnia 7 września 2017 r. w sprawie orzeczeń i opinii wydawanych przez zespoły orzekające działające w publicznych poradniach psychologiczno - pedagogicznych wydaje następujące opinie i orzeczenia:
- Opinia o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka.
- Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na:
- niepełnosprawność dziecka lub ucznia:
- niesłyszące
- słabosłyszące
- niewidzące
- słabowidzące
- niepełnosprawne ruchowe, w tym z afazją
- niepełnosprawne intelektualnie w stopniu lekkim
- niepełnosprawne intelektualnie w stopniu umiarkowanym
- niepełnosprawne intelektualnie w stopniu znacznym
- z autyzmem, w tym z Zespołem Asperge
- raz niepełnosprawnością sprzężoną
- niedostosowanie społeczne
- zagrożenie niedostosowaniem społecznym.
- niepełnosprawność dziecka lub ucznia:
- Orzeczenie o potrzebie indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego.
- Orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania.
- Orzeczenie o potrzebie zajęć rewalidacyjno - wychowawczych dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim
Rodzice (opiekunowie prawni) ubiegający się o wydanie wyżej wymienionych orzeczeń i opinii do wniosku
dołączają dokumentację:- Wydane przez specjalistów opinie, zaświadczenia oraz wyniki obserwacji i badań psychologicznych, pedagogicznych i lekarskich, dokumentację medyczną dotyczącą leczenia specjalistycznego oraz poprzednio wydane orzeczenia lub opinie, jeżeli zostały wydane przez inną poradnię.
- Wydane przez lekarza specjalistę zaświadczenie o stanie zdrowia dziecka lub ucznia
- W uzasadnionych przypadkach opinię logopedyczną.
- W sytuacji, gdy dziecko było badane w innej poradni psychologiczno-pedagogicznej, należy zwrócić się do niej o przekazanie teczki (dokumentacji) dziecka do naszej poradni.
- Jeśli rodzice (opiekunowie prawni) nie dysponują wynikami badań psychologicznych, pedagogicznych, logopedycznych, wówczas badania przeprowadzane są przez specjalistów naszej poradni.
- W celu uzyskania informacji o sytuacji dydaktycznej i wychowawczej dziecka lub ucznia, przewodniczący zespołu może zwrócić się do dyrektora szkoły (przedszkola)
z prośbą o wydanie opinii przez nauczycieli, wychowawców grup wychowawczych lub specjalistów, prowadzących zajęcia z dzieckiem lub uczniem, informując o tym wnioskodawcę. Opinię wydaje się w terminie 7 dni od dnia otrzymania przez dyrektora prośby o wydanie opinii. Kopię opinii przekazuje się rodzicom dziecka lub ucznia lub pełnoletniemu uczniowi. O wydanie opinii może również zwrócić się wnioskodawca
Opiekunowie prawni zobowiązani są do dołączenia do wniosku kserokopii decyzji sądowej potwierdzającej ich prawo do sprawowania opieki nad dzieckiem.
Poradnia przyjmuje tylko wnioski kompletne, dokładnie uzupełnione, z podpisami rodziców oraz z wyżej wymienionymi załącznikami. Wnioskodawca jest informowany o terminie posiedzenia Zespołu Orzekającego. Ma prawo wziąć udział w posiedzeniu Zespołu Orzekającego i przedstawić na nim swoje stanowisko.
W ciągu dwóch tygodni po posiedzeniu Zespołu Orzekającego wnioskodawca może odebrać w poradni orzeczenie w 3 egzemplarzach (termin odbioru orzeczenia można potwierdzić telefonicznie). Jeżeli orzeczenie nie zostanie odebrane, wysyłane jest pocztą listem poleconym na adres wnioskodawcy.
Zespół Orzekający Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej nr 7 w Lublinie wydaje orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego dla dzieci i młodzieży uczęszczających do placówek i szkół znajdujących się na terenie działania poradni.