Wsparcie psychologiczne

Separator

Jak przygotować się i spędzić święta Wielkanocne w czasie pandemii?

Separator
Pisanka żółta z napisami: Ozdoby Potrawy Świąteczny czas Odświętny klimat Wielkanocny koszyczek Uroczyste śniadanie Bądźmy razem Zostańmy w domu

Święta Wielkiej Nocy w tym roku będą inne niż w ubiegłych latach. W większości będziemy przebywać we własnych domach, często być może z dala od bliskich, rodziców, dziadków, rodzeństwa, rodziny.

Można je jednak przeżyć pięknie i głęboko. Chociaż swoją zewnętrzną formą będą inne od minionych, o tyle w swoim przesłaniu będą to te same Święta. Będą niosły NADZIEJĘ . Zadbajmy więc, by wszelkie ograniczenia nie wpłynęły na rodzinną radość.
 
Poznajmy kilka pomysłów:
 
Ozdoby świąteczne. Wspólnie przygotujmy: pisanki, baranki, kurczaczki itp. Nasz dom nabierze kolorowych barw wyzwalających pozytywne emocje i uśmiech.
 
Świąteczne potrawy. Stanowią jedną z tradycji świąt. Przygotujmy babki, mazurki, inne ulubione i oczekiwane dania. To okazja do wspólnych działań.
 
Zadbajmy o świąteczny czas. Cieszmy się dobrą atmosferą. Uśmiechajmy się, gdyż uśmiech poprawia nastrój, stymuluje wydzielanie hormonów szczęścia, niweluje stres.
 
Stwórzmy odświętny klimat. Nakryjmy do stołu, postawmy przygotowane potrawy, ubierzmy się odświętnie.
 
Wielkanocy koszyczek. Tradycyjnego święcenia koszyczka nie będzie, ale nie rezygnujmy
z przygotowania pokarmów, przystrojenia koszyczka tak jak robiliśmy dotychczas. Sprawi to przyjemność dorosłym, jak i najmłodszym.
 
Śniadanie wielkanocne. Wspólny posiłek możemy zjeść z najbliższymi poprzez media, nie zastąpi to bezpośredniego kontaktu, jednakże będzie ważnym akcentem wspólnego świętowania.
 
Bądźmy razem. Zadbajmy o relacje i więzi z najbliższymi (najczęściej będą to osoby, z którymi mieszkamy na stałe), grajmy rodzinnie w gry planszowe, oglądajmy wspólnie filmy, żartujmy, śmiejmy się.
 
Zostańmy w domu. Zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych.
 
*W załączniku również karta pracy o świątecznej tematyce pozwalająca przyjrzeć się swoim emocjom.

W aktualnej sytuacji najważniejsze jest dla nas ZDROWIE i właśnie tego Państwu życzę.
 
 
Opracowała: Oktawia Łagowska, psycholog PPP 7 w Lublinie
 
 
karta pracy o świątecznej tematyce pozwalająca przyjrzeć się swoim emocjom
Plakat - Świąteczne jajo Ozdoby Potrawy Świąteczny czas Odświętny klimat Wielkanocny koszyczek Uroczyste śniadanie Bądźmy razem Zostańmy w domu
Powrót

Skontaktuj się z nami już dziś

Nasz numer telefonu
81 532 80 78
535 769 900

Przejdż do kontaktu