Wsparcie psychologiczne

Separator

Zdalnie, nadal pozytywnie. Wyzwanie 3

Separator
Rysunek dwóch dzbanków

WYZWANIE 3 - Mój rozwój- "Jaki poziom wypełnienia ma Twój dzban?".

 
W kolejnym wyzwaniu chciałybyśmy zachęcić Cię do doskonalenia posiadanych umiejętności. Zastanów się nad swoim rozwojem, jednocześnie czerpiąc z tego radość i satysfakcję. W podanym przez nas pliku znajdziesz grafikę przedstawiającą dzbany. Możesz je przerysować, wydrukować lub stworzyć własne w dowolnej ilości. Każdy dzban symbolizuje jedną umiejętność, którą już posiadasz. Od Ciebie zależy nad iloma umiejętnościami chciałbyś się zastanowić, pamiętając, że każdej z nich odpowiada jeden dzban. Następnie, opisz każdy dzban wybraną umiejętnością i zaznacz jaki jest jej aktualny poziom. Kolejno, obok każdej z nich dopisz pomysły na jej doskonalenie oraz zastanów się, co mógłbyś zrobić, aby jeszcze bardziej ją rozwijać.
 
Przed przystąpieniem do realizacji wyzwania zapraszamy Cię do przeczytania przypowieści o dzbanie.
 
Pewna staruszka miała dwa dzbany, w których codziennie nosiła wodę ze studni do swojego domu. Jeden z dzbanów codziennie donosił całą zawartość, nie tracąc po drodze ani kropelki. Drugi miał jednak spore pęknięcie, przez które duża ilość wody wyciekała. Skutek był taki, że donosił on do domu tylko połowę swojej zawartości. Pierwszy dzban był dumny z siebie, że tak dobrze wywiązuje się ze swojej pracy. Przechwalał się przed kolegą i naśmiewał z jego nieporadności. Drugi dzban był bardzo smutny i rozżalony z tego powodu. Uważał, że do niczego się nie nadaje. Pewnego dnia postanowił podzielić się swoimi przemyśleniami. Dlaczego ciągle zabierasz mnie ze sobą do studni? Przecież widzisz, że to nie ma sensu. Przez swoje pęknięcia donoszę tylko połowę wody do domu! Jestem beznadziejny. Trzeba mnie wyrzucić! Słysząc te słowa, staruszka uśmiechnęła się delikatnie i zapytała: Czy idąc drogą, zauważyłeś, jak pięknie jest ukwiecona? Ty to sprawiłeś! Woda, która wylewa się z ciebie, spada na ziemię i powoduje, że te kwiaty rozkwitają. Od wielu lat wiem o twojej rysie, ale zamiast cię wyrzucić, postanowiłam wykorzystać to, co ze sobą niesiesz.

Na podstawie przytoczonej przypowieści zachęcamy, byś spostrzegał swój potencjał i odbierał go w kategoriach mocnej strony, zalety. Przystępując do działania pamiętaj, że poziom umiejętności zaznaczony w dzbanie stanowi tylko orientacyjną wartość, jest informacją o aktualnym poziomie cechy. Najważniejsze jest jej znaczenie dla Ciebie oraz płynąca z niej radość.
 
Życzymy owocnych działań :)
 
Opracowanie:
Oktawia Łagowska, psycholog PP-P 7 w Lublinie, olporadnia7@wp.pl
Anna Domaradzka, psycholog szkolny SP Stasin, adpsychologszkolny@gmail.com
 
Powrót

Skontaktuj się z nami już dziś

Nasz numer telefonu
81 532 80 78
535 769 900

Przejdż do kontaktu