Wsparcie edukacyjno-zawodowe

Separator

Zaplanuj swoją przyszłość!

Separator
Pan przy kawie i laptopie

“Rób to co kochasz, a nigdy w życiu nie będziesz musiał pracować” Konfucjusz

Wybierając zawód dla siebie nie możesz kierować się np. tylko wysokością zarobków lub trybem pracy. Na to, czy będziesz zadowolony ze swojego przyszłego zajęcia, składa się wiele czynników. Dobra pensja, realizowanie pasji, poczucie sensu, work-life balance, wykorzystywanie swojego potencjału. Wybierając zawód powinieneś uwzględnić te elementy.

 

Jeśli właśnie zakończyłeś edukację, nie zadawaj sobie pytania “do jakiej pracy się nadaję”. Masz jeszcze czas nauczyć się wszystkiego i odkryć swoje pasje. Skup się raczej na pytaniu: “jaka praca da mi możliwość rozwoju i nie będzie ślepym zaułkiem”.

 

Nie wiesz, kim chcesz zostać w przyszłości? Przeanalizuj poniższe pytania.

 

1.  Jesteś kreatywnym humanistą czy umysłem ścisłym?

Zawsze lubiłeś pisać, rysować lub marzy Ci się kariera artysty? A może zdecydowanie wolisz matematykę, rozwiązywanie zagadek logicznych lub projektowanie? Pamiętaj, że nie każdy może być programistą, dziennikarzem lub anestezjologiem. Jeśli wybierzesz zawód całkowicie niezgodny z Twoimi predyspozycjami, po prostu będziesz się męczył. Nawet zarabiając niezłe pieniądze. I znacznie ciężej będzie Ci osiągnąć status doskonałego fachowca.

2.  Czy lubisz pracować z ludźmi?

To bardzo istotna kwestia. Pamiętaj, że osoby pracujące z innymi ludźmi (np. pielęgniarki, sekretarki czy nauczyciele), są bardziej narażone na wypalenie zawodowe. Zastanów się, czy będziesz w stanie na co dzień mierzyć się z prośbami, oczekiwaniami i problemami klientów lub pacjentów. Aby skutecznie pomagać innym, musisz czerpać z tego satysfakcję.

3.  Wolisz “spokojną” pracę przy komputerze, czy chcesz być cały czas w ruchu?

Jeśli jesteś osobą aktywną, która woli działać i mieć “zajęte ręce”, pomyśl o zawodach związanych ze sportem, turystyką, medycyną, gastronomią (praca piekarza lub kucharza) albo np. rzemieślniczych. Jeśli wolisz pracę w biurze przy komputerze, być może lepiej odnajdziesz się np. w marketingu lub dziale IT np. jako front end developer.

4. Jaki styl życia Ci odpowiada?

Chcesz podróżować i ciągle zmieniać miejsce zamieszkania? A może zależy Ci na pracy z domu? Wolisz pracę od 9 do 17 czy realizowanie zleceń w nietypowych godzinach? Wybierając zawód weź pod uwagę, czy Twój tryb życia nie będzie się “gryzł” z przyszłym stanowiskiem. Weź pod uwagę również swoją odporność na stres. Nie każdy w końcu może wykonywać pracę kontrolera ruchu lotniczego

5. W czym jesteś dobry, a co lubisz robić?

Po pierwsze zastanów się, jakie są Twoje główne atuty. Jak Twoją pracę i umiejętności oceniają znajomi, bliscy i współpracownicy? Być może nawet nie zdajesz sobie sprawy ze swoich talentów. Pamiętaj jednak, że możesz być dobry w czymś, czego… nie lubisz. Dlatego stwórz również listę zainteresowań, pasji i ulubionych obowiązków. Sprawdź, czy poszczególne talenty możesz realizować wspólnie z hobby.

6. Czy potrzebujesz konkretnego wykształcenia?

Jeśli wybrałeś już wymarzony zawód, zastanów się, jak możesz się w nim kształcić. Czy musisz ukończyć określony kierunek studiów? A może wystarczą specjalistyczne szkolenia i kursy online? Zaplanuj swoją ścieżkę edukacji!

7. Jakie masz cele i marzenia?

Brzmi jak pytanie słabego coacha motywacyjnego? Pamiętaj jednak, że jest bardzo prawdopodobne, że wybrany zawód będziesz wykonywał przez wiele lat (a nawet do końca kariery zawodowej). Dlatego tak ważne jest, aby mieć określone cele i zaplanowaną ścieżkę kariery. Zastanów się, co chciałbyś osiągnąć i czy w wybranym zawodzie będziesz miał szansę na rozwój, awanse, budowanie swojej pozycji etc.

  

 

Jaki zawód wybrać? Odpowiedz na te pytania i zacznij.

Początek jest zawsze najtrudniejszy. Szczególnie jeśli chcesz zaplanować… swoją przyszłość.

Boisz się, że podejmiesz złą decyzję i Twój zawód nie będzie dawał Ci satysfakcji?

Poniżej znajdziesz zestaw pytań, które ułatwią Ci wybór.

Postaraj się odpowiadać na nie szczerze, a w razie konieczności - poproś o opinię znajomych lub bliskich.

 

Jak wybrać zawód? Odpowiedz sobie na te pytania:

  1. Gdybym mógł zamienić się zawodami, z którymś ze swoich znajomych, jakiego rodzaju praca by to była i dlaczego?
  2. Zawsze zastanawiałem się, jak pracowałoby się jako .... Dlaczego interesuje Cię właśnie ten zawód?
  3. Gdybym miał odpowiednie wykształcenie lub umiejętności, na pewno spróbowałbym pracować jako … Dlaczego?
  4. Gdybym mógł jeszcze raz zacząć szkołę / studia, jaki kierunek bym wybrał i dlaczego?
  5. Moi współpracownicy, znajomi lub rodzina zawsze mówią, że jestem świetny w … Jak to argumentują?
  6. Co najbardziej lubię w swojej obecnej pracy i dlaczego?
  7. Gdyby mój przełożony mi na to pozwolił, częściej zajmowałbym się … Dlaczego?
  8. Gdybyś musiał pracować w sobotę lub niedzielę, czym chciałbyś się zająć i dlaczego?
  9. Z czego chciałbyś być znany, kiedy przejdziesz na emeryturę?
Kiedy odpowiesz sobie na te pytania, może się okazać, że większość odpowiedzi jest związana z określonym zawodem, branżą czy rodzajem pracy.

Teraz powinieneś stworzyć listę zawodów, w których mógłbyś wykorzystać swoje największe atuty, realizowałbyś swoje pasje i zainteresowania. 

Kiedy już je wybierzesz, przygotuj solidny research. Sprawdź, jakie wykształcenie lub specjalistyczne kursy są wymagane w danym zawodzie. Porozmawiaj z osobami, które pracują na tego typu stanowiskach.

Zorientuj się, ile czasu i pracy trzeba poświęcić na doskonalenie kompetencji, aby zostać fachowcem w danej dziedzinie.

Sprawdź, na jakie zarobki możesz liczyć po 5, 10 czy 20 latach pracy i jakie będą Twoje dalsze perspektywy zawodowe.

Kiedy zbierzesz te wszystkie informacje, prawdopodobnie będziesz już wiedział, jaki zawód wybrać.

Jeśli już podjąłeś decyzję, przygotuj plan działania. Rozpisz kolejne etapy rozwoju i cele, które będziesz musiał osiągnąć.

I zabierz się do ich realizacji!

Źródło: Wojciech Martyński,

Ekspert kariery

 

Powrót

Skontaktuj się z nami już dziś

Nasz numer telefonu
81 532 80 78
535 769 900

Przejdż do kontaktu