Wsparcie edukacyjno-zawodowe

Separator

Jakie będzie zapotrzebowanie na rynku pracy w 2022 i później?

Separator
ludzie przy komputerach

Według prognoz Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości rok 2021 będzie czasem specjalistów. Najbardziej poszukiwani będą pracownicy na rynku informatycznym i telekomunikacyjnym, a także osoby, których praca związana jest z biotechnologią, energetyką oraz nanotechnologią.

 

Na znaczeniu będą traciły zawody, w których wymagana jest jedynie praca fizyczna. Najbardziej ucierpieć mogą osoby pracujące w rolnictwie, górnictwie i kopalnictwie.

Znacznie trudniej przewidzieć zmiany na rynku pracy do 2030 roku. Prawdopodobnie zawody przyszłości będą związane z rynkiem energii odnawialnych, medycyną i oczywiście rozwojem technologii.

W prognozach pojawiają się nazwy nowych zawodów, które w przyszłości mogą być niezwykle pożądane. Wśród nich znajdują się takie stanowiska jak towarzysz osób starszych, analityk cyber-miasta, menedżer ds. rozwoju sztucznej inteligencji czy tele-chirurg. Na razie są to jednak tylko próby przewidzenia przyszłości.

Zatem jakie obecnie istniejące zawody będą najbardziej poszukiwane i jaką ścieżkę kariery warto wybrać?

Na liście poniżej znajdziesz zawody przyszłości, które w najbliższych latach powinny szybko zyskiwać na znaczeniu. To w tych profesjach będziesz miał szansę łatwo znaleźć ciekawą pracę z dobrymi zarobkami.

 

Lista TOP 10 zawodów przyszłości w Polsce:

 

 

1. Specjalista z branży IT

 

Już teraz zapotrzebowanie na specjalistów z branży IT jest ogromne. Błyskawiczny rozwój technologii sprawia, że w najbliższej przyszłości na rynku pojawią się zupełnie nowe stanowiska pracy. Obecnie w tej branży najbardziej lukratywne są posady m.in. programistów Java, senior developerów czy też architektów IT. W najbliższych latach na znaczeniu będa zyskiwały stanowiska związane z tworzeniem gier komputerowych i aplikacji, kreowaniem wirtualnej rzeczywistości czy też rozwojem sztucznej inteligencji.

 

 

2. Biotechnolog

 

Jest to zawód bardzo ceniony na Zachodzie, jednak w Polsce dopiero się rozwija. W przyszłości będzie jednak szybko zyskiwał na znaczeniu. Wraz z rozwojem medycyny, farmakologii i ochrony środowiska, miejsc pracy będzie coraz więcej. Należy również pamiętać, że konkurencja w tym zawodzie jest niewielka, więc stawki dla kandydatów powinny szybko rosnąć. Czym zajmuje się biotechnolog? Opracowuje on technologie, dzięki którym wykorzystuje się substancje organiczne w różnych gałęziach przemysłu.

 

3. Logistyk

 

Już teraz jest to jeden z najbardziej poszukiwanych zawodów. Specjaliści z dziedziny logistyki są niezbędni nie tylko w transporcie, ale również budownictwie, motoryzacji, elektronice czy też energetyce. Logistyk znajdzie pracę wszędzie tam, gdzie pojawia się produkcja i sprzedaż. Czym się zajmuje? Przede wszystkim jest odpowiedzialny za planowanie i nadzór nad procesem produkcyjnym, transportem i dystrybucją towarów.

 

4. Inżynier elektrotechnologii

 

Według prognozy Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych zatrudnienie w tej grupie zawodowej wzrośnie od 2012 do 2022 roku o 35 proc. Inżynier elektrotechnologii może zajmować się m.in. elektrotechniką, elektroniką, a także inżynierią oprzyrządowania, telekomunikacyjną lub komputerową. Świetlana przyszłość tego zawodu nierozerwalnie łączy się z szybkim rozwojem technologii i jego uniwersalnością.

 

5. Lekarz / Pracownik usług medycznych

 

Chociaż w Polsce warunki finansowe dla pracowników branży medycznej są znacznie gorsze niż na Zachodzie, to można być pewnym, że sytuacja ta będzie się szybko poprawiać. Wśród lekarzy czy pielęgniarek wskaźnik bezrobocia jest bardzo niski. Polacy coraz chętniej uprawiają sporty i dbają o swój wygląd, dlatego na znaczeniu będą zyskiwać takie zawody jak chirurg medycyny estetycznej czy też fizjoterapueta. Popularność zyskują również usługi psychologów oraz psychoterapeutów. W niedalekiej przyszłości pojawić mogą się nowe zawody, takie jak tele-chirurg czy też towarzysz osób starszych.

 

6. Trener / Dietetyk

 

Podobnie jak w przypadku usług medycznych, przyszłość tych zawodów wiąże się ze zmieniającym się trybem życia Polaków. Coraz więcej osób uprawia sport, interesuje się zdrowym stylem życia, dietami. Po prostu chcemy wyglądać i czuć się coraz lepiej. Z czasem zawody trenera personalnego i dietetyka będą się przenikać, warto więc rozwijać się jednocześnie w tych dwóch dziedzinach. Pamiętajmy również, że nasze społeczeństwo się starzeje. Dlatego prawdopodobnie zaczną się pojawiać zawody takie jak trener dla osób starszych.

 

7. Specjalista ds. finansowych / Doradca ds. finansów osobistych

 

Wraz ze zwiększającą się świadomością finansową, a także w związku z obawami dotyczącymi obecnego systemu emerytalnego, coraz większą popularność będą zyskiwali różnego rodzaju doradcy finansowi (np. emerytalni, inwestycyjni, podatkowi, ubezpieczeniowi). Według prognoz, od 2012 do 2022 roku zapotrzebowanie na pracowników w tej branży zwiększy się aż o 43 proc.!

 

8. Analityk big data / Data scientist

 

Harvard Business Review nazwał profesję analityka big data mianem "najseksowniejszego zawodu XXI wieku". Trudno się dziwić - obecnie firmy gromadzą ogromne ilości danych, których analiza często jest kluczowa dla rozwoju biznesu. Tzw. data scientists przede wszystkim powinni posiadać wiedzę z zakresu ekonomii, matematyki i statystyki. Ich praca polega na analizie danych i sugerowaniu na ich podstawie określonych decyzji i rozwiązań.

 

9. Grafik komputerowy

 

W tym zawodzie najbardziej zyskają osoby, które będa potrafiły wykazać się dużą kreatywnością. W końcu to właśnie projekt strony internetowej czy też okładki książki może zdecydować o sukcesie lub porażce sprzedażowej. Na coraz bardziej konkurencyjnym rynku pracodawcy będą szukali osób, dzięki którym będą mogli się wyróżnić. Czasy, w których produkt miał być funkcjonalny, a nie ładny, przeszły do historii. Obecnie firmy starają się przyciągnąć uwagę klientów właśnie porywającą grafiką.

 

10. Pracownik naukowy

 

To kolejny zawód, który na razie znacznie bardziej ceniony jest na Zachodzie. Polska ma sporo do nadrobienia, jednak szybki postęp w technologii sprawi, że pracownicy naukowi będą kluczowi dla dalszego rozwoju. W przyszłości w największym stopniu zyskają naukowcy z takich dziedzin jak matematyka, chemia, fizyka, czy też inżynieria. To właśnie dzięki ich badaniom na rynku pojawiać się będą nowe technologie i wynalazki, usługi medyczne, leki czy też sposoby na pozyskiwanie energii.

 

Powrót

Skontaktuj się z nami już dziś

Nasz numer telefonu
81 532 80 78
535 769 900

Przejdż do kontaktu