Jesteś tutaj / Do poczytania dla rodziców i nauczycieli / Jak radzić sobie ze sporami i konfliktami między rodzeństwem?

Do poczytania...dla rodziców i nauczycieli

Separator

Jak radzić sobie ze sporami i konfliktami między rodzeństwem?

Separator
Cześć plakatu- Rodzeństwo SPORY MIĘDZY RODZEŃSTWEM BĘDĄ BYŁY

Podczas różnorodnych sytuacji dnia codziennego stajecie się Państwo świadkami kłótni, sporów, a nawet bójek pomiędzy dziećmi- rodzeństwem. Aktualna sytuacja, która generuje przebywanie w zdecydowanej części w domu niewątpliwie sprzyja nieporozumieniom. Nikt z nas nie jest przyzwyczajony do tego typu ograniczeń. Staje się to powszechnym i obecnym w wielu domach problemem i trudnością poszczególnych ich członków. Proszę pamiętać, że nie jesteście Państwo odosobnieni w zakresie omawianego tematu, oczekiwania Rodziców odnoszące się do relacji między rodzeństwem mogą być inne od realnych.

 Rodzic stoi przed ważnym i trudnym zadaniem jakim jest zapewnienie każdego dziecka z osobna, że jest wyjątkowe, bezpieczne i kochane. Dąży do ukazywania istoty współdziałania i dzielenia się. Zastanawiacie się Państwo jak wówczas postępować, kiedy i w jaki sposób interweniować. Jak zatem poradzić sobie z zazdrością, rozczarowaniem, gniewem, walką, ubieganiem się o zainteresowanie rodziców, czy innymi uczuciami doświadczanymi w relacjach między rodzeństwem?
 
Zacznijmy od pozytywnego aspektu rywalizacji pomiędzy rodzeństwem, bo taki istnieje. Otóż, chęć dominacji nad rodzeństwem sprawia, że dziecko staje się wytrzymalsze oraz bardziej odporne. Potocznie określane bijatyki wyzwalają w dziecku szybkość i zwinność. Zazdrość zaś o uzdolnienia brata czy siostry motywuje do podjęcia intensywnej pracy, pobudza do wytrwałości i chęci osiągnięcia sukcesu.
 
Omawiana sytuacja może doprowadzać także do odniesienia różnorodnych szkód czy demoralizacji. Szczególnie teraz warto zadbać o wzajemne wsparcie w tej trudnej sytuacji oraz czerpanie przyjemności z bycia razem, spędzania wspólnie czasu. Poznamy metody i sposoby oraz formy oddziaływania, które pomogą w zawarciu pokoju pomiędzy dziećmi.
 
Postępy, na które niewątpliwie będziecie Państwo czekać są procesem, potrzebują zatem czasu, by zaowocować, jednak warto poczekać.
 
W kolejnych kartach w postaci załączników PDF do tekstu znajdą Państwo następujące tematy i wskazówki:
  1. Główne zasady i wskazówki stosowane wobec rodzeństwa- załącznik 1

  2. Co zrobić, jak postąpić, kiedy dzieci się biją?- załącznik 2

  3. Jak pomóc dzieciom w sytuacji konfliktu? – załącznik 3

  4. Role odgrywane przez dzieci- załącznik 4

 
Mam nadzieję, że powyższe zasady przedstawione w pigułce na podstawie pozycji A. Faber, E. Mazlish „Rodzeństwo bez rywalizacji. Jak pomóc własnym dzieciom żyć w zgodzie, by samemu żyć z godnością” okażą się dla Państwa pomocne.
 
Opracowała: Oktawia Łagowska, psycholog
 
 
 
Powrót

Skontaktuj się z nami już dziś

Nasz numer telefonu
81 532 80 78
535 769 900

Przejdż do kontaktu