Jesteś tutaj / Aktualności / Informacja

Uśmiechnięta czerwona buzia stwora
31-03-2020

Drodzy Rodzice, obecny czas jest niewątpliwie trudny dla Nas wszystkich. Dotychczas nasze życie było dość stabilne, niekiedy pojawiały się pewne wzloty bądź upadki, nie mniej jednak miało stabilną bazę.

Obecnie zadajemy sobie wiele pytań, „Co będzie dalej?”, „Ile obecny stan potrwa?” itp., nasza przyszłość jest mglista, niepewna i niejasna. Wszystko co robimy ma na celu wspieranie Was Rodziców oraz Waszych Dzieci.

Zapraszamy do zapoznania się z pierwszym, ale bardzo ważnym i podstawowym tematem jakim jest wspieranie dzieci poprzez zapewnienie im poczucia bezpieczeństwa. Odwołując się do piramidy potrzeb Maslowa widzimy, iż potrzeby bezpieczeństwa są jednymi z bardziej podstawowych potrzeb człowieka. Gdy potrzeby niższego rzędu nie są zaspokojone trudno jest realizować potrzeby wyższego rzędu.

Spotkacie Państwo w prezentacji główne ogniwa wsparcia, wśród nich:
  1. Pomocne informacje (tj. bajki, film, poradnik) tłumaczące Waszym pociechom obecną sytuację, które jednocześnie stanowią podstawę do dyskusji i rozmów.

2. Zagadnienie dotyczące istoty kontaktów społecznych. Nikt z nas nie przywykł do życia
    w samotności, w izolacji. Pozwólmy dzieciom w obecnej sytuacji na kontakty on-line, by stanowiły chociażby namiastkę potrzeby bycia wśród ludzi, stanowienia części społeczeństwa.

3. Odwołanie do planu dnia, który warto dzieciom zaproponować, by ich dzień nabrał struktury, porządku i przewidywalności.

4. Nie zabrakło również odniesienia do najważniejszej i podstawowej grupy społecznej, którą jest RODZINA. To Wy Drodzy Rodzice jesteście najważniejsi, wspieramy Was w jakże trudnym czasie i oddziaływaniu.

Podsumowując, istotę stanowi minimalizowanie skutków wymuszonej kwarantanny, stąd nasza propozycja zapoznania się z bieżącym materiałem oraz kolejnymi pojawiającymi się sukcesywnie na stronie naszej poradni.

Wspierajmy się

Opracowała: mgr Oktawia Łagowska, psycholog PPP nr 7 w Lublinie