Jesteś tutaj / Aktualności / Fundusze Europejskie na wsparcie placówek oświatowych

Fundusze Europejskie na wsparcie placówek oświatowych

Separator
Konferencja
13-12-2022

Wsparcie szkoleniowe dla pracowników placówek edukacyjnych w zakresie sposobu korzystania z narzędzi technicznych umożliwiających lub wspierających pracę zdalną – to nazwa projektu wartego ponad 6,5 mln zł (z czego dofinansowanie z UE wynosi ponad 5,5 mln zł). Dzisiaj w Lubelskim Centrum Konferencyjnym podsumowaliśmy dotychczasową realizację przedsięwzięcia, która potrwa do końca bieżącego roku. W trakcie konferencji Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski przekazał sprzęt komputerowy 18 placówkom oświatowym.

Platforma zdalnego nauczania

Celem unijnego projektu jest minimalizowanie barier związanych ze skutecznym realizowaniem procesu zdalnego nauczania i doskonalenia nauczycieli. Współpracowały przy nim 3 jednostki: Lubelskie Centrum Innowacji i Technologii, Departament Kultury, Edukacji i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Lublinie oraz Lubelskie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

– Cieszę się, że lubelscy pedagodzy tak chętnie uczestniczyli w tym nowatorskim projekcie, który jako jeden z pierwszych w Polsce udostępnia platformę do zdalnego nauczania. Dzięki temu szkoły i poradnie pedagogiczno-psychologiczne w regionie otrzymują konkretne narzędzia do nauki – podsumował marszałek Jarosław Stawiarski.

Projekt skierowany był m.in. do:

  • 1096 nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych,
  • 30 pracowników publicznych poradni psychologiczno-pedagogicznych,
  • 80 pracowników bibliotek pedagogicznych działających na terenie woj. lubelskiego,
  • 70 doradców metodycznych i 30 konsultantów zatrudnionych w Lubelskim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

oraz do szkół i placówek systemu oświaty, m.in. do:

  • 349 szkół podstawowych i ponadpodstawowych,
  • 10 publicznych poradni psychologiczno-pedagogicznych,
  • 4 bibliotek pedagogicznych.

W ramach przedsięwzięcia nauczycielom i szkołom została udostępniona platforma szkoleniowa zdalnego nauczania, gdzie nauczyciele mogli korzystać z oferowanego w ramach projektu wsparcia. W projekcie wykorzystano formy grywalizacji, które miały na celu wyłonić najbardziej zaangażowane szkoły. Zasady konkursu były proste – w ramach szkoleń informatycznych zarejestrowani uczestnicy zbierali dla swojej placówki punkty podczas testów, zadań i quizów. Zwycięskie placówki zostały nagrodzone sprzętem informatycznym. Co ważne, ranking szkół dostępny był w czasie rzeczywistym, co dawało jeszcze większą motywację do podejmowania punktowanych aktywności.

Każda ze szkół otrzymała:

  • cztery wysokiej klasy komputery przenośne przeznaczone do pracy z uczniami oraz do wsparcia przy zdalnym nauczaniu,
  • jeden wysokiej klasy zestaw komputerowy przeznaczony do konsultacji online uczniów z poradniami psychologiczno-pedagogicznymi.

Skorzystają też poradnie

W projekcie bierze udział również 10 publicznych poradni psychologiczno-pedagogicznych z terenu województwa lubelskiego. Każda z poradni w ramach projektu otrzyma dwa wysokiej klasy zestawy komputerowe przeznaczone do udzielania porad zdalnych.

Wspólny system informatyczny

Co więcej w ramach przedsięwzięcia w czterech bibliotekach pedagogicznych z Lubelszczyzny został wdrożony wspólny system biblioteczny. Projektem zostały objęte:

  1. Biblioteka Pedagogiczna w Białej Podlaskiej wraz z filiami (tj. Parczew i Łuków);
  2. Biblioteka Pedagogiczna w Chełmie;
  3. Biblioteka Pedagogiczna w Zamościu wraz z filiami (tj. Hrubieszów, Tomaszów Lubelski, Biłgoraj);
  4. Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Komisji Edukacji Narodowej w Lublinie wraz z filią w Janowie Lubelskim.

Nowy system biblioteczny został uruchomiony dla ponad 16 tys. czytelników. Używany wcześniej system był już przestarzały i nieprzystosowany do obsługi przez osoby z niepełnosprawnościami oraz nie współpracował z nowszymi wersjami systemu Windows. Teraz bibliotekarze oraz czytelnicy mają do dyspozycji system biblioteczny wraz z aplikacją mobilną oferujący dostęp do wspólnej bazy zbiorów bibliotecznych. Biblioteki otrzymały również profesjonalne skanery dziełowe umożliwiające digitalizacje pozycji bibliotecznych.

Projekt unijny

Projekt realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 z zakresu kształcenia ogólnego.

 

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie

 
Powrót

Skontaktuj się z nami już dziś

Nasz numer telefonu
81 532 80 78
535 769 900

Przejdż do kontaktu