Jesteś tutaj / Aktualności / 3 grudnia - Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

3 grudnia - Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

kawałek okładki książki
30-11-2021

3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1992 roku na zakończenie Dekady Osób Niepełnosprawnych (1983 – 1992).

Tego dnia na całym świecie odbywają się uroczystości, których celem jest promowanie praw osób niepełnosprawnych i działań na rzecz pełnej realizacji tych praw. Celem obchodów jest również przybliżenie społeczeństwu problemów osób z niepełnosprawnościami, u których występują ograniczenia w prawidłowym funkcjonowaniu spowodowane obniżeniem sprawności fizycznej lub psychicznej albo nieprawidłowości w budowie i funkcjonowaniu organizmu, oraz pomoc we włączeniu tej grupy społecznej w życie społeczne.

Obchody Dnia Osób Niepełnosprawnych są również okazją do zwiększenia świadomości publicznej o korzyściach płynących z integracji osób z niepełnosprawnościami w każdym aspekcie życia: politycznego, społecznego, gospodarczego i kulturalnego.

Niepełnosprawny nie znaczy gorszy, dlatego osoby z niepełnosprawnościami muszą mieć możliwość realizacji swoich zainteresowań, np. sportowych- jest wiele dziedzin i dyscyplin sportowych, które dostosowały się do potrzeb osób niepełnosprawnych.. Niepełnosprawność nie musi dyskwalifikować, może dawać nowe możliwości.

Każdy chce być możliwie samodzielny, radzić sobie w codziennym życiu, być częścią społeczeństwa, a osoby z niepełnosprawnościami nie są tu wyjątkiem. Osoby niepełnosprawne nie potrzebują litości czy współczucia, ale potrzebują normalnego ludzkiego traktowania. Jeśli widzisz, że osoba niepełnosprawna potrzebuje pomocy, pomóż, ale zrób to taktownie i delikatnie. Zapraszam do zapoznania się z publikacją Praktyczny poradnik savoir – vivre wobec osób niepełnosprawnych (link poniżej), która dotyczy osób i sytuacji, z którymi możemy spotkać się na co dzień i w sposób bardzo przystępny podpowiada, jak powinniśmy w takich sytuacjach się zachować.

Praktyczny poradnik savoir – vivre wobec osób niepełnosprawnych

Zachęcam również do obejrzenia krótkiego filmu „Zobacz we mnie człowieka” (link poniżej), który w prosty, ale bardzo przemawiający do odbiorcy sposób pokazuje dwa światy, dwie historie, dwóch nastoletnich bohaterów. Jeden wiedzie normalne życie nastolatka, drugi codziennie mierzy się ze swoją niepełnosprawnością. Twórcy filmu ukazali dzień z życia obu bohaterów, zwykłe codzienne czynności, radości i smutki, które nabierają nowego znaczenia w kontekście fizycznej ułomności jednego z nich. Filmik skłania do refleksji, może stać się także punktem wyjścia do rozmów, dyskusji na temat niepełnosprawności.

„Zobacz we mnie człowieka”

„Osobę niepełnosprawną trzeba przede wszystkim dostrzec, zbliżyć się do niej i wtedy dopiero można zobaczyć w niej zwyczajnego człowieka, który tak samo jak my, ma uczucia, talenty, ambicje, różne potrzeby i bardzo chce, żeby go normalnie traktować” Anna Dymna

Opracowanie:
Małgorzata Tymińska