Jesteś tutaj / Aktualności / Narodowe Czytanie 2021

Narodowe Czytanie 2021

08-09-2021

4 września br., tradycyjnie w Zespole Szkół im. ks. A. Kwiatkowskiego w Bychawie zorganizowaliśmy ogólnopolską akcję „Narodowe Czytanie”. W tym roku czytaliśmy fragmenty dramatu pt. „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej., w którym autorka krytykuje obłudę, hipokryzję oraz fałszywą moralność, przekazując czytelnikowi uniwersalne przesłanie i potrzebę walki o społeczną sprawiedliwość.

Celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia kulturowej i narodowej wspólnoty poprzez publiczną lekturę klasyki polskiej literatury. Jednocześnie jest odpowiedzią na apel Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej do włączenia się w organizowanie kolejny raz Narodowego Czytania.

Fragmenty utworu przeczytali m. in. Andrzej Chrząstowski – Wicestarosta Lubelski, Krzysztof Chmielik - Przewodniczący Rady Powiatu w Lublinie, Zofia Sieńko – Zastępca Przewodniczącego Rady Powiatu w Lublinie, Artur Rumiński – Sekretarz Powiatu w Lublinie, Radni Powiatu Lubelskiego: Anna Pawlas, Joanna Kaznowska, Maria Studzińska, Zbigniew Bernat oraz Grzegorz Widelski, jak również Anna Zielińska – Naczelnik Wydziału Edukacji, Promocji i Spraw Społecznych i Anna Matraszek-Furtak – Za-ca Naczelnika Wydziału Edukacji Promocji i Spraw Społecznych.

W akcję włączyli się również przedstawiciele samorządu gminnego w Bychawie: Janusz Urban – Burmistrz Bychawy i Magdalena Kostruba – Zastępca Burmistrza Bychawy, a także dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie placówek oświatowych, dla których Powiat Lubelski jest organem prowadzącym oraz Tomasz Stańko – Doradca Społeczny Ministra Edukacji i Nauki, jak również Dorota Bielecka – Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Lublinie.

W trakcie wydarzenia odbył się konkurs wiedzy o twórczości Gabrieli Zapolskiej, a uczniowie szkoły wykonali inscenizację fragmentu utworu.

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że święto promujące czytelnictwo odbyło się w tak uroczystej atmosferze.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wydarzenia.

Do zobaczenia za rok.