Jesteś tutaj / Aktualności / Szkoła pamięta – zapraszamy do udziału w kolejnej edycji akcji MEN

Szkoła pamięta – zapraszamy do udziału w kolejnej edycji akcji MEN

Separator
Grafika czarne tło napisy #SzkołaPamięta - włącz się  do akcji upamiętnienia ważnych postaci i wydarzeń
23-10-2020

Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji akcji MEN „Szkoła pamięta”. Podobnie jak w ubiegłym roku zachęcamy uczniów i nauczycieli do upamiętnienia ważnych rocznic i wydarzeń historycznych. Chcemy także zwrócić większą uwagę na historię małych ojczyzn oraz pamięć o lokalnych bohaterach. Zależy nam, aby tegoroczna edycja akcji, ze względu na obostrzenia związane z epidemią, koncentrowała się przede wszystkim na działaniach wirtualnych i multimedialnych. Na zgłoszenia czekamy do 29 listopada.

Szkoła pamięta – edycja 2020

„Szkoła pamięta” to kontynuacja ubiegłorocznej inicjatywy MEN, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem w środowisku szkolnym. W 2019 r. w akcję włączyło się prawie 1,3 mln uczniów z ponad 11 tys. szkół. Młodzi ludzie ze swoimi opiekunami odwiedzali miejsca pamięci, porządkowali groby, palili znicze i wspominali osoby ważne dla danej wspólnoty.

 

W tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa, chcielibyśmy, aby działania realizowane w ramach akcji miały przede wszystkim charakter wirtualny bądź multimedialny i były realizowane w obrębie szkoły lub placówki.

 

Propozycje działań

Zachęcamy uczniów i nauczycieli do podejmowania różnych działań, których celem jest upamiętnienie ważnych rocznic i postaci historycznych. W ramach akcji chcielibyśmy także, aby społeczności szkolne zwróciły większą uwagę na historię swojej małej ojczyzny i lokalnych bohaterów.

 

Proponujemy następujące działania:

  • przygotowanie wystawy/gazetki ściennej poświęconej lokalnemu bohaterowi lub lokalnemu miejscu pamięci,

  • przygotowanie prac plastycznych nawiązujących do polskiej tradycji świąt zadusznych,

  • zorganizowanie konkursu literackiego lub plastycznego upamiętniającego ważne postaci lokalnej historii,

  • opracowanie prezentacji multimedialnej, która będzie mogła być wykorzystana podczas zajęć lekcyjnych poświęconych np. jakieś rocznicy lub postaci historycznej,

  • przygotowanie w formie prezentacji mapy miejsc pamięci z najbliższej okolicy,

  • opracowanie wirtualnego kalendarza na stronie szkoły, który będzie zawierał opisy i grafiki dotyczące ważnych wydarzeń historycznych,

  • odszukanie w domu pamiątek rodzinnych (zdjęcia, przedmioty) przekazywanych z pokolenia na pokolenie i przygotowanie prezentacji na ten temat,

  • wsparcie organizacji pomagających Polakom i Polonii za granicą.

 

Są to wyłącznie propozycje działań w ramach akcji. Chętnie poznamy inicjatywy realizowane przez przedszkola, szkoły i placówki oświatowe z całego kraju. Zachęcamy do zamieszczania informacji o realizowanych działaniach na stronach internetowych oraz postów w mediach społecznościowych z oznaczeniem #SzkołaPamięta.

 

W jaki sposób zgłosić wziąć udział w akcji?

 

Aby wziąć udział w akcji, należy wypełnić ankietę zgłoszeniową widoczną w Strefie dla zalogowanych w Systemie Informacji Oświatowej (zakładka „Ankieta”). Na zgłoszenia czekamy do 29 października br. do godziny 15:00.

 

Każda szkoła, która zgłosi swój udział w akcji, będzie mogła pobrać specjalny logotyp, a po zakończeniu przedsięwzięcia otrzyma pamiątkowy dyplom od Ministra Edukacji i Nauki.

 

„Szkoła pamięta” – idea akcji

 

Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. Inicjatywa jest realizowana w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób akcja nawiązuje do polskiej tradycji świat zadusznych.

 

Baner z napisem Szkoła Pamięta

Powrót

Skontaktuj się z nami już dziś

Nasz numer telefonu
81 532 80 78
535 769 900

Przejdż do kontaktu