Jesteś tutaj / Aktualności / Jak odnaleźć własną osobowość zawodową?

Jak odnaleźć własną osobowość zawodową?

Pan czytający Gazetę
02-09-2020

Jeszcze 30-40 lat temu decyzja o wyborze szkoły i pracy była podejmowana na całe życie. Bardzo rzadko ludzie zmieniali kierunek kształcenia, zawód, a nawet pracodawcę. Dziś sytuacja wygląda zupełnie inaczej.

1. Ciągle powstają nowe zawody, do których potrzeba ludzi.
    Czy 20 lat temu ktoś słyszał o takich zawodach jak webmaster (projektant strony internetowej), florysta czy psi terapeuta? Dziś wciąż nie wiemy, jakie zawody powstaną za 10-15 lat.

1. Co roku pojawiają się nowe kierunki kształcenia. Czy 20 lat temu ktoś mógł przewidzieć, że dzisiaj studenci będą się uczyć na mechatronice, zarządzaniu komunikacją, analityce gospodarczej czy kognitywistyce?

2. Ludzi zachęca się do tego, by elastycznie dostosowywali swoje umiejętności i posiadaną wiedzę do zmian na rynku pracy i byli gotowi do przekwalifikowania się.

3. Pojawia się coraz więcej zawodów (np. handlowiec czy researcher), w których warunkiem przyjęcia do pracy jest ukończenie szkoły średniej lub wyższej, bez wskazania na konkretny kierunek.

4. Coraz więcej osób decyduje się na zdobywanie wiedzy i umiejętności, które pozwalają na pracę w różnych zawodach; wielu studentów podejmuje naukę na dwóch lub więcej kierunkach.

5. Relacje pracownik – pracodawca buduje się dziś na zasadach partnerskich, dlatego ludzie znacznie częściej niż kiedyś zmieniają pracę.

6. Coraz częściej w pogoni za atrakcyjną pracą ludzie decydują się na zmianę miejsca zamieszkania – wyjeżdżają do innego miasta czy za granicę, gdzie nie zawsze pracują w swoich zawodach.

7. Możliwości kształcenia i podnoszenia swoich kwalifikacji w wybranym przez siebie kierunku są niemal nieograniczone.

8. Hasłem przewodnim naszej epoki jest „kształcenie ustawiczne”, czyli ciągła nauka bez względu na wiek.

Kiedy warto zastanowić się nad zmianą ścieżki zawodowej?

Straciłeś pracę i nie masz możliwości znalezienia nowej w swoim zawodzie.

Jesteś niezadowolony z obecnej pracy i z oferowanych warunków.

W innych zawodach są dostępne znacznie bardziej atrakcyjne oferty pracy.

Odczuwasz potrzebę zmiany, nauczenia się czegoś nowego.

Po ukończeniu szkoły i podjęciu pierwszej pracy w zawodzie zmieniły się Twoje oczekiwania wobec pracy.

Pojawiają się nowe możliwości na rynku pracy – atrakcyjne zawody, nowi pracodawcy i miejsca pracy.

Ukończona szkoła, zdobyty zawód nie dają Ci możliwości podjęcia pracy.

Twoja obecna sytuacja rodzinna, zdrowotna nie pozwala Ci na podjęcie pracy w wyuczonym zawodzie.

Od czego zacząć?

1. Przeanalizuj swoje umiejętności, zainteresowania i predyspozycje. Co lubisz, chcesz i potrafisz robić?

2. Zastanów się, czego możesz się szybko nauczyć, jakie nowe umiejętności zdobyć, co jest w zasięgu Twojej ręki?

3. Przemyśl swoje oczekiwania wobec nowego miejsca pracy – poziom wynagrodzenia, oferowane warunki, lokalizację, możliwości dalszego rozwoju.

4. Sprawdź, co oferuje rynek pracy – jakie nowe firmy powstają, na jakich pracowników jest zapotrzebowanie, jakich umiejętności i wiedzy wymaga się od nich?

5. Podejmij decyzje, wyznacz cel i zacznij działać!

Uwzględnij przy tym swoje potrzeby i możliwości rynkowe. Aby osiągnąć sukces trzeba skutecznie połączyć te dwa obszary.

mgr Beata Bojarczuk- doradca zawodowy